KK: KARANTÉN KAJA -káposztás pogácsa

Szerettem volna leírni nektek, hisz főszerkesztőnktől ezt a feladatot kaptuk, hogy mit érzek a jelenlegi helyzettel kapcsolatban. Viszont nap mint nap a hírfolyamomat böngészve, egyre inkább tudatosul bennem az, hogy már nem akarok különböző nézeteket hallani, mert többnyire összecsengenek és csak még stresszesebb leszek tőlük. Lényeg a lényeg, pályakezdőként, alig pár hónapja elköltözve otthonról, belecsöppenve ezzel a nagybetűs életbe, így is elég változáson mentem át mostanában. Viszont ami most történik velünk az minden reggel egy új változást hoz és soha nem tudhatjuk biztosan, mi lesz a következő lépés ebben a bizonytalanságban. Hiszem, hogy minden rosszban van valami jó és hogy meg kell találnunk ezekben az időkben is a biztos pontjainkat, a családunkat, a szeretteinket és bármi olyan dolgot, ami nekünk fontos. Én élvezem, hogy több időm jut magamra, több időm van hallgatni a belsőmre és felfedezni a körülöttem levő világot, még ha jelenleg a négy fal jelenti is ezt. Valószínű nyugdíjas koromig nem lesz többet ennyi szabad időm, mint most, így főzök, sütök, kísérletezek. Egy ilyen esetet szeretnék megosztani veletek.
Egy jó pogácsa nemcsak a gulyásleves kísérőjeként állja meg a helyét, hanem önmagában is csemege. Fogyasztható, reggelire, vacsorára, vagy csak úgy snackként. Gyerekkoromban nem szerettem a káposztát, sőt riogatni lehetett vele, viszont, nem is olyan rég, a párom a bevásárlólistára írt saláta helyett, egy nagy fej káposztával tért haza. Egyből elindultak az agytekervényeim, hogy mit fogok ebből kisütni, hisz kezdő háziasszonyként, bevallom, még nem dolgoztam káposztával. Mondván, hogy Google a barátunk, keresgélni kezdtem. Így lett a 2 kg-os káposztából, egy héten belül tészta és pogácsa is. Ugyan, a végére már csömörünk volt belőle, de isteni volt mindegyik. Itt jegyzeném meg, hogyha nem nagy a család, akkor a káposzta egyik felét nyugodtan fagyasszátok le, mivel ezáltal pár hét múlva, szintén friss étel kerülhet belőle az asztalra.

Sütésre fel, jöjjön a recept:

HOZZÁVALÓK- tészta
• 1 kg liszt
• 25 dkg margarin
• 15 dkg zsír
• 1 tojás (+ 1 tojás a kenéshez)
• só
• 45 dkg tejföl
• 1 dl cukros, langyos tej
• 5 dkg élesztő vagy 1 csomag sütőpor

HOZZÁVALÓK- töltelék
• 1 kg káposzta
• olaj
• só
• bors

ELKÉSZÍTÉS
A káposztát félbevágjuk, kiszedjük a belsejét, majd lereszeljük. Én jobban ajánlom a darálást, hisz gyorsabb, de ezt egyéne válogatja. A végeredményt besózzuk, 15 percig állni hagyjuk, majd jól kinyomkodjuk a levét. Ezután olajon megdinszteljük, ízlés szerint sóval, borssal ízesítsük. Figyeljünk rá, hogy gyakran kevergessük, hiszen gyorsan odakaphat az edény aljához. Miután elkészült, hűlni hagyjuk.
A tészta alapanyagait egy keverőtálba tesszük, (ha élesztővel dolgozunk, akkor az közben az élesztőt cukros tejben felfuttatjuk), majd összedolgozzuk a masszát, amíg a táltól el nem válik. Miután jól átgyúrtuk 45-50 percre kelni hagyjuk. Ezt követően lisztes deszkán kinyújtjuk kb. 1-1,5 cm-es vastagságúra, megkenjük a káposztás massza 2/3 részével, majd két oldalt felhajtjuk (gondolatban 3 részre osztva) és jól megnyomkodjuk, hogy az ízek összeérjenek. Amikor ez megvan a tetejét megkenjük a maradék masszával és a másik két végét is behajtogatjuk, így négyzetet kapunk. 15 percig állni hagyjuk, majd megfordítjuk a tésztát és újra kinyújtjuk. Díszítjük, szaggatjuk, majd a tetejét tojással kenjük meg.
Előmelegített sütőben, 200 fokon, kb. fél óra alatt aranybarnára sütjük.
Jó étvágyat kívánok!

Gluténérzékenyként tudom javasolni, hogy a lisztet helyettesítsük GM társával (bármilyen kenyérliszttel) és máris kész a gluténmentes pogi. Én két féle tésztát szoktam gyúrni, egy hagyományosat a páromnak és egyet magamnak, a masszát pedig felezem.

Fotó: Rádonyi Dalma

Vélemény, hozzászólás?